Arama
Filtrele
Kapat
RSS

Blog

Sırt Çantanızı Verimli Kullanabilmek için 5 ipucu

Sırt Çantanızı Verimli Kullanabilmek için 5 ipucu

Sırt çantaları günümüzde pratik, havalı, modaya uygun seçeneklere sahip. Bu nedenle işe gitmek için vazgeçilmezlerimiz arasında yerini aldı. İyi organize olmak sırt çantasındaki alanları verimli kullanmak bizlere büyük rahatlık, konfor ve kolaylık sunuyor. Zamanınızı yönetin! Özellikle bilgisayarlar, şarj cihazları, dosyalar,kalemler…Kişisel bakımınız için parfüm, krem, mendiller…gibi eşyalarınızı pratik bir şekilde taşıyın. Sırt çantalarındaki alanları optimize etmek için 5 ipcucu.

 

 

1-Dizüstü bilgisayar için özel bölmesi olan çantaları tercih edin. Dizüstü bilgisayarınızı ve diğer ekipmanlarınızı yağmurdan koruması için su geçirmez olup olmadığına bakın. Böylelikle ekipmanlarınız güvende olsun.

2-Çantanızın tüm ceplerini kullanın çoğu sırt çantalarının ön cepleri, yan cepleri, iç cep ve bölmeleri bulunmakta bu alanları verimli kullanın. Bu ceplerin anahtarlık, su şişeniz, atıştırmalıklarınız ve diğer küçük malzemeleriniz için harika birer depo olduğunu unutmayın.

 

 

3- Şeffaf torba kullanın. Çantanın içini organize ederken eşyaları görebileceğiniz şeffaf torbalar seçin. Böylece çantanızı açtığınızda ve bir şey aradığınızda paketleri karıştırmak zorunda kalmaz ve zamandan kazanırsınız.

4- Belgelerinizi ve dosyalarınızı klase edin. Gerekirse dosyaların aralarına renkli karton fonlar kullanın böylece gerekli evrakı çantanızdan kolaylıkla seçebilirsiniz.

5- Kablolarınızı ve kulaklıklarınızı gözlük kutusunda saklayın. Kablolar ve kulaklılar çantalarda iç içe geçmiş vaziyette ise onları çözmek ve açmak için uğraşmayın. Gözlük kutusunda ya da küçük kalemkutularda taşıyın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Başlayanlar için Kamp Malzemeleri

Kampa ilk başladığınızda, neye ihtiyacınız olacağını bilmek çok kolay değildir. İhtiyacınız olabilecek malzemelerin listesi çok uzundur ve hangi malzemeyi satın alacağınıza, hangilerini kiralayağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Buradaki malzemelerin çoğunu kiralayabilirsiniz, ancak düzenli olarak kamp yapmayı planlıyorsanız, bazı şeylere (iyi bir çadır ve su şişeleri gibi) yatırım yapmaya değer.

Buradaki malzemeler sadece yanınıza alabileceğiniz şeyler değil, başarılı bir kamp gezisinin vazgeçilmez parçalarıdır.

1. Çadır

İyi bir barınak kritiktir çünkü sizi koruyacak, kuru, sıcak ve rahat tutacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Genişlik : Doğadayken çadır içinde sadece uyuyacağınız düşünebilirsiniz, fakat kötü hava şartlarına yakalanırsanız vaktinizi çadır içinde geçirebilirsiniz. Bu nedenle çadır içinde herkes için yeterinde alan olduğundan emin olun. Rahatça oturabildiğiniz, uyuyabildiğinizden, uygun tavan yüksekliği olduğundan emin olun.
 • Çocuklarla Kamp : Çocuklarla kamp yapıyorsanız daha geniş ve büyük çadırları tercih edebilirsiniz. Gençlerle birlikte seyahet ediyorsanız, onlar için ayrı çadır da düşünebilirsiniz.
 • Mevsim : Kamp için kullanılan çadırlar genelde 3 mevsimdir (Sonbahar, İlkbahar, Yaz mevsimleri için). Zorlu olmayan kış şartlarında da kullanılabilir bazıları. Seçiminizi ihtiyacınıza göre yapabilirsiniz. Çadırdaki yağmurluklar, havalandırma, örgü paneller gibi özelliklere bu ihtiyaçlar doğrultusunda bakılmalıdır.
 • Ağırlık : Eğer araba ile kampa gitmiyorsanız ağırlık önemli bir kriter olacaktır. Sırt çantanızda veya bisikletinizde hiçbir zaman fazla ağırlık olsun istemezsiniz. Bunun için mümkün olduğunda hafif çadır setleri tercih edilmelidir.

Çadırlara göz atmak için tıklayınız.

2. Uyku Tulumu

İyi bir çadır gibi iyi bir uyku tulumu da önemlidir; mutsuzsanız ve uyuyamıyorsanız, kamptan zevk almayacaksınız demektir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Sıcaklık : Uyku tulumları belirli sıcaklık derecelerinde rahat etmeye göre sınıflandırılmıştır. Bu nedenle uyku tulumunu seçerken normalden daha da soğuk bir hava ile karşılaşacağınızı düşünüyorsanız 10-15 derece düşük sıcaklıkta rahat edebileceğiniz uyku tulumlarını tercih edebilirsiniz.
 • Uyku Tulumu Tipi : Çok soğuk olmayan havalar için daha ucuz olan dikdörtgen tipi tulumları tercih edebilirsiniz. Soğuk havalar için mumya tipi tulumlar sizi daha iyi sarar ve sıcak tutar. Soğuk havanın toplanabileceği boşluklar bulunmaz. Mumya tipi tulumlar ayrıca taşıması daha kolay ve hafiftir.

Uyku tulumlarına göz atmak için tıklayınız.

3. Mat

Matlar, sert zemin ile vücudunuz arasında yalıtım ve yastık görevi yaptığı için kamplarda önemlidir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Rahatlık : Kampa araba ile gidiyorsanız mümkün olduğunca kalın ve rahat olan matları tercih ediniz. Eğer şişirilebilir matınız varsa onu tercih edebilirsiniz. Fakat sırt çantası ile kamp gidiyorsanızı mümkün olduğunca hafif mat tercih etmelisiniz. Şişirilebilir veya köpüklü matlar tercih edilebilir. Çoğu kaliteli mat 0.75 - 3 inç aralığında kalınlığı değişmektedir, uyurken çok rahatsız olan biriyseniz 2 inç üzerinde şişirilebilir mat tercih edebilirsiniz.
 • Yalıtım : Soğukta kamp yapmayı düşünüyorsanız veya genellikle soğuk mevsimlerde kamp yapacaksanız mümkün oldukça yalıtımı yüksek matları tercih ediniz.
 • Ağırlık : Daha hafif matlar, diğer matlara göre daha pahalıdır. Sizin için önemli olan çantanızdaki ağırlığı azaltmaksa yoğun köpüklü matları tercih edebilirsiniz. Daha pahalı olmasına rağmen daha dayanıklı oldukları için devamlı kamp yapanlar için çok daha uygun olacaktır.

Matlara göz atmak için tıklayınız.

4. Pişirme Malzemeleri

Kamp için konserve veya hazır yemek götürerek, ocaklara ihtiyacınız olmayacak diye düşünebilirsiniz. Ama Ocaklar, sadece yemek pişirmek için değil aynı zamanda suyu arıtmak, sıcak içecekler yaparak soğuk havada sıcaklığınızı korumak için de kullanılabilir. Ocak alırken kendinize şu 3 soruyu sorun, "Kampa araba ile mi gidilecek yoksa sırt çantası ile mi?", "Yemek pişirilecek mi yoksa sadece sıcak su için mi kullanılacak?", "Ocak kaç kişi için kullanılacak?".

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Araba - Sırt Çantası : Araba ile kamp yaparken 2 gözlü gazlı, daha iyi pişirme sağlayan ve bir çok kişiyi doyurabilen ocaklar tercih edebilirsiniz. Sırt çantası ile seyahatlerde daha hafif sıvı yakıt ile çalışan, ya da kanister sistemli ocaklar tercih edilebilir.
 • Sıvı Yakıtlı Ocaklar : Soğuk havalarda entegre sistemli ocaklara göre daha verimli çalışır, fakat daha ağırlardır ve dağınıklıktırlar. Çalıştırmaları biraz daha zordur.
 • Kanister Ocak Sistemleri : Genel kullanımlar için uygundur, hafif ve kullanımları kolaydır. Alev ayarlamaya izin verirler.
 • Entegre Kanister  Ocak Sistemleri : Donmuş yemek yenecek kamplar için en uygun tercihtir. Isı en etkin bir şekilde kaynaktan tencereye transfer eder. Suyu kısa sürede kaynatır.
 • Diğer mutfak eşyalarını unutmayın : Kamp yapmaya yeni başlayanlar evlerindeki eşyaları kullanarak ilk başta fazla harcamadan kamp yapabilirler, plastik kaplar, çatal, bıçak ve bardaklar kullanılabilir. Kamp işini daha çok sevdikten sonra sadece kampta kullanmak için daha dayanıklı ürünler alabilirsiniz.

Kamp mutfağı ve pişirme setlerine göz atmak için tıklayınız.

5. Bıçak

Patates dilimlerken, ipi keserken, ekmeğinizin üzerine tereyağ sürerken bir bıçağa veya çok amaçlı bir çakıya ihtiyacınız olacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Araba ile Kamp : Bıçağı daha çok yemek hazırlamak için kullanacaksınız. Bıçağın iyi sarıldığında veya saklandığında emin olun. Bunun dışında diğer durumlar için bir de katlanabilir bıçak veya çok amaçlı çakı aldığınızdan emin olun.
 • Sırt Çantası ile Kamp : Hafif katlanabilir bir bıçak veya çok amaçlı çakı, yemek hazırlamak dahil bir çok işte işinizi grecektir. Taşırken sıkıntı olamaması için katlanabilir veya içe doğru kitlenebilir bıçakları tercih ediniz.
 • Makas : İlk yardım çantanızda yoksa çok amaçlı çakınızda ufak makas olanı tercih ediniz.

Bıçak ve çakılara göz atmak için tıklayınız.

6. Su Şişesi / Termos

Kamp yaparken suyunuzu ve diğer içeceklerinizi saklayacak bir şey olması çok önemlidir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Su Şişeleri : Uzun yıllar kampçılar dayanıklı plastik şişeleri kullandılar. Son yıllarda bu amaçlı ürünlerin artmasıyla çelikten, camdan ve sağlam plastikten çeşitli boy ve ebatlarda su şişelerini bulabilirsiniz. Daha hafif şişe gerektiren durumlarında plastik olanları tercih edebilirsiniz, bunun dışında çelik olanlar da tercih edilebilir olacaktır.
 • Termoslar : Ocakta kaynattığınız veya ısıttığınız suların sıcaklıklarını kaybetmemesi için termoslarda saklayabilirsiniz. Böylece tekrar tekrar ısıtma ihtiyacınız olmayacaktır. Termosları seçerken sıcak veya soğuk tutma sürelerini göz önüne alarak veya taşıma kapasitenize göre büyüklüklerine göre tercih yapabilirsiniz.

Su şişesi ve termoslara göz atmak için tıklayınız.

7. Lamba / Fener

Işıklar sadece karanlıkta hareket etmenizi veya iş yapmanızı yaramaz, acil durumlar içinde sinyal olarak dikkat çekerek kurtarıcı da olabilirler.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Kafa Lambası : Kafa lambası ellerinizi kullanmadan yemek yemenizi, iş yapmanızı, doğanın çağrısına karşılık verip hareket etmenizi sağlar. Birçok kafa lambası standart olarak size beklediğiniz performansı verecektir, bir daha iyi modeller daha dayanıklı ve daha fazla ışık vermektedir. Aynı zamanda daha uzağı da aydınlatarak rahat bir şekilde trekking ve yürüyüş yapmanızı sağlar.
 • Fener : Pilli bir fener yemek masasında veya çadır içinde her zaman yararlı olacaktır. Yumuşak fener ışığı ile diğer kampçıları rahatsız etmeden kitap okuyabilir, yemek yiyebilirsiniz. Yine taşıma durumunuza göre büyük pilli fenerleri tercih edebilir ya da daha hafif modelleri alabilirsiniz. Elektroniğin gelişmesiyle birçok hafif model piyasada bulunmaktadır.

Lamba ve fenerlere göz atmak için tıklayınız.

 

Uyku Tulumunuzu Saklama ve Temizleme Önerileri

İster kaz tüyünden ister sentetik, uyku tulumunuza hak ettiği ilgi ve bakımı göstermelisiniz. Uyku tulumunuzu sağlam ve kabarık tutmak için, yıkama/kurutma, saklama tavsiyeleri ve diğer faydalı önerilere bir göz atın.

Depolama

 • Her turdan sonra, depolamadan önce uyku tulumunuzu en az 24 saat boyunca havalandırıp kurutun.
 • Uyku tulumunuzu asla kendi taşıma çantasında saklamayın! Yalıtım malzemesini ne kadar sıkıştırırsanız yumuşaklığından o kadar kaybeder. Turda taçıma çantasında (hatta ekstra sıkıştırarak) taşımanızda sıkıntı yok, fakat eve gelir gelmez tulumunuzu çıkarın, kabartmak için iyice bir silkeleyin, sonra da onu serin ve kuru bir yerde saklayın. Yatağınızın altına serebilir, bir dolaba asabilir veya büyük ve hava geçirmez bir saklama torbasına koyabilirsiniz. Böyle bir torbanız yoksa, en büyük boy yastık kılıfı da kullanabilirsiniz.

Yıkama

 • Uyku tulumunuzu her turdan sonra değil, ancak kokuyorsa veya ymuşaklığını kayda değer miktarda kaybettiğinde yıkayın. Çoğu insan için bu yılda bir kez demektir. Tabi ki kuru temizleme olmaz, zira güçlü kimyasallar tahribat yaratır.
 • Güvenli ve eksiksiz bir temizlik için, mümkünse en yakın çamaşırhanedeki, büyük kapasiteli ve önden yüklemeli bir çamaşır makinası kullanın. Çoğu ev tipi çamaşır makinesinde giysileri temizlemeye yardım eden karıştırıcılar, yalıtım ve bölme malzemelerine (uyku tulumundaki bölmeler yalıtımı yerinde tutar) zarar verebilir.
 • Yıkamadan önce uyku tulumunun fermuarını yarıya getirin. 
 • Ilık suyla, düşük devirde yıkayın ve çeyrek fincan hafif bir toz deterjanı kullanın.

Kurutma

 • Buradaki en önemli konu, ıslak uyku tulumunu çamaşır makinesinden kurutucuya aktarmaktır. Uyku tulumu ıslak ve ağırken, dikişler ve uyku tulumunun içindeki malzemeler daha kolay yırtılır. Uyku tulumunu, herhangi bir kenarından çekmeden, dikkatlice ve tüm tulumu desteklediğinizden emin olarak bir sepete alın. Kurutucuya kaldırırken de aynı özeni gösterin. Bulabileceğiniz en büyük kurutucuyu seçin - tercihen içine sığabileceğiniz kadar.
 • Uyku tulumunun kabarıp ymuşamasına yardımcı olması için kurutucuya uyku tulumu ile birlikte, 6 - 12 tane tenis topu atın.
 • En düşük ve en serin ayara getirin ve çalıştırın. Uyku tulumunu tamamen kurutmak için 2 ila 5 saate ihtiyacınız olacak.
 • Çantayı periyodik olarak kontrol ederek kumaşın yanmadığından ve yalıtımın yığılmadığından veya sıkışmadığından emin olun. Aksi halde asarak kurutun.

Özel Hususlar

 • Eğer çok eksi bir uyku tulumunuz varsa, yıkanamıyor olabilir. Eski bir tulumu kontrol etmek için bir elinizle iç yüzeyinden tutarken (kumaşla birlikte bir miktar dolgu malzemesini de avuçlayarak) diğer elinizle dış yüzeyinden tutun ve yavaşça çekin. İpliklerden yırtılma / patlama sesi geliyorsa, bölmeler zarar görmüştür ve yıkamadan önce onarılması gerekir.
 • Su geçirmez veya suya dayanıklı / hava alabilir kaplamalı bir uyku tulumu çok fazla su tutacağından, çamaşır makinesinden kurutucuya taşırken ekstra dikkatli olun. Tamamen kurumasının 4 ila 5 saat süreceğini düşünerek hazırlığınızı yapın.
 • Deterjanlar, kaplamaların su direncini azaltır. Her yıkamadan sonra uyku tulumunuzun kaplamasına bir su yalıtım spreyi uygulayın.
Kamp / Trekking Malzemeleri Temizleme ve Saklama

Her hafta sonu yürüyüşe çıkmak iyidir, keyif verir, canlandırır, hatta gençleştirir.  Ancak her kullanımdan sonra özenli bir şekilde temizleyip doğru şekilde saklamazsanız, naylon, deri, kumaş vb malzemelerden üretilen ekipmanlarınız için o kadar da iyi olmayabilir. Ekipmanlarınızın ömrünü uzatmak için aşağıda bahsedilen basit temizleme, tamir ve saklama ipuçlarını deneyin.

Botlar Kirleri gidermek için ılık suyla yıkayın. Sabun kullanmaktan kaçının, nefes alabilirliği sağlayan membranların gözeneklerini tıkar. Dikişlere dikkat ederek, ekipmanın dış yüzeyine uygun su geçirmez bir malzeme uygulayın.

Gaz sobası Tüm parçaları sökün ve yakıtla ıslattığınız bir bezle silin. Contaları ve O-ringleri kontrol edin veyağlayın. 

Sırt Çantası Ilık ve sabunlu suyla doldurduğunuz büyük plastik bir küvete daldırıp fırçalayın. Bir hortumla durulayın ve kurumaya bırakın. Kayışlarda delinme ve aşınma olup olmadığını kontrol edin. Fermuarı bir diş fırçasıyla temizleyin ve silikon yağı ile yağlayın.

Uyku tulumu Öndem yüklemeli bir çamaşır makinasında, hassas bir deterjanla yıkayın. Önden yüklemeli bir kurutucuda, yalıtım malzemesinin topaklanması önlemek için tenis topları ile kurutabilirsiniz. Bir dolaba asarak veya büyük bir file torbaya koyarak saklayabilirsiniz.

Mat Sünger yardımıyla ılık ve sabunlu su ile temizleyin ve tamamen kuruyuncaya kadar asın. Çatlakları ve buruşmaları önlemek için açık olarak ve tecihen düz bir şekilde (yatağın altında olabilir) saklayın.

Su filtresi Filtre ve hortumları çamaşır suyu (yaklaşık 4 litre suya 1 yemek kaşığı) veya klor dioksit tablet eklenmiş ılık suda bekletin. Seramik filtreleri fırça veya süngerle temizleyin. Küf oluşumunu önlemek için buzdolabında veya dondurucuda saklayın.

Suluk Sabunlu su ile ovun, çamaşır suyu eklenmiş suya batırp çıkarın ve durulayın. Vidalı veya fermuarlı kapakları bir diş fırçasıyla temizleyin. İçini boşalttığınızdan ve tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra bir buzdolabında saklayın.

Kampa Hazırlık - Sırt Çantası Yerleştirme

Etkili bir şekilde hazırlandığında, bir sırt çantasına ilk başta inanamayacağınız kadar çok malzeme yerleştirilebilir. Peki nasıl yapacaksınız, hangi malzemeyi nereye koyacaksınız? Maalesef bunun tek bir doğru cevabı yok. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri yere serin ve size en uygun olanı bulana kadar farklı yükleme seçeneklerini deneyin. Tüm ihtiyaçlarınızı aldığınızdan emin olmak için bir kontrol listesi kullanmanızda fayda var.

Bu yazıda, daha efektif bir yerleştirme ve dolu bir çantayı nasıl doğru bir şekilde kaldırabileceğinize ilişkin ipuçları bulacaksınız. İyi yerleştirilmiş bir çanta, daha dengeli duracak ve yürüyüş/tırmanışınız sırasında kayıp sallanmayacaktır.

Yerleştirme sırasında, çantayı üç bölgeye ayırabiliriz:

Alt bölge: Çok yer kaplayan, hantal malzemeler ve kampa kadar ihtiyaç duyulmayan eşyalar için iyidir.
Orta bölge: Daha ağır ve yoğun malzemeler için iyidir.
Üst bölge: Yürüyüş sırasında ihtiyacınız olacak nispeten büyük malzemeler için.

Bu 3 bölge dışında, çantanın dışında olan aksesuar cepleri ve malzeme askı/ilmeklerini de sayabiliriz.

Yükleme sırasında, sütun değil satırlar oluşturmaya özen gösterin. Benzer eşyalarınız, yatay olarak aynı seviyede kalsın. Tüm köşeleri ve boşlukları iyice doldurduğunuzdan emin olun. Bunu yaparken çantanın iki tarafındaki yükün mümkün olduğunda eşit dağılmasına dikkat edin. Yükünüzü düzene sokmak ve yürüyüş sırasında kaymayı önlemek için askılarınızı iyice sıkın.

 

Alt Bölge

Kamp alanına kadar ihtiyaç duymayacağınız, çok yer kaplayan, hantal malzemeler:

 • Uyku tulumu (birçok çantada uyku tulumuna özel bir adet alt bölme bulunur)
 • Mat (özellikle az yer kaplayacak şekilde paketlenebiliyorsa)
 • Uyurken giymeyi planladığınız, uzun içlik vb. katmanlar.
 • Kamp ayakkabıları veya çadırda giymeyi planladığınız bot/patikler
 • Bu tür yumuşak, süngferimsi malzemeleri alt bölmeye koymak, sırtınız ve çantanız için bir tür şok emme sistemi de oluşturur.

Orta Bölge

Yürüyüş sırasında ulaşmanız gerekmeyecek ağır, yoğun malzemeler şunları içerir:

 • Yiyecekler (atıştırmalık değil, ana yemekler)
 • Pişirme kiti
 • Kamp Ocağı
 • Rezervuar (şişe su taşımayı tercih etmiyorsanız)

Burada ağır eşyaların yüklenmesi, kararlı bir ağırlık merkezi oluşturmaya yardımcı olur ve yükü geriye doğru değil de aşağı doğru yönlendirir. 


Sıvı yakıt taşıyorsanız şişenin kapağının sıkı olduğundan emin olun. Şişeyi dik olarak, yiyeceklerinizden daha alt seyiyede olacak şekilde yerleştirin.

Kaymaları önlemek için yumuşak malzemeleri, çok yer kaplayan malzemelerin etrafına sarabilirsiniz. Boşlukları doldurmak ve hacimli maddelerle su deposu arasında bir tampon oluşturmak için aşağıdaki malzemeleri kullanabilirsiniz:

 • Çadır gövdesi
 • Çadır altlığı
 • Yağmurluk
 • Ekstra kıyafetler

İpucu: Dolu bir rezervuarı, dolu çantaya yerleştirmek kolay olmayabilir. Ayrı bir bölmesi olsa bile, dolu rezervuarı çantaya ilk yerleştirmekte fayda var.

Üst Bölme

Polar ceket ve pantolon
Yağmurluk
İlk yardım kiti
Su filtresi veya temizleyici
Tuvalet malzemeleri (havlu, tuvalet kağıdı, kullanılmış kağıtlar için poşet)

Kamp kurmadan önce fırtınalı hava yaklaşıyorsa, bazı insanlar hızlı erişim için çantanın üst kısmında çadırı saklamak isteyebilir.

Aksesuar Cepleri

 • Harita
 • Pusula
 • GPS
 • Güneş gözlüğü
 • Güneş kremi
 • Dudak kremi
 • Fener
 • Böcek spreyi
 • Atıştırmalıklar
 • Su şişeleri
 • Yağmurluk
 • Araba anahtarı
 • Kimlik ve nakit para yatırma

Malzeme Askı/İlmekleri

 • Batonlar
 • Çadır direkleri
 • Büyük uyku padi
 • Kamp oturağı veya sandalye
 • Buz baltası
 • Kramponlar
 • Tırmanış ipi

Yüklü Bir Çanta Nasıl Taşınır?

Yeni başlayanların sıkça yaptığı bir hata, çantayı bir omuz askısından kaldırmaktır. Bu yöntem, omuz askısına zarar verip erken yıpranmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda sırtınıza atmaya çalışırken çantanızı kontrol etmeyi zorlaştırır.

Bunun yerine, aşağıdaki adımları izleyin ve ağır yüklü bir çantayı dahi yerden sırtınıza düzgün bir şekilde kaldırın:

 • Çantayı daha kolay kaydırmak için tüm kayışlarınızı hafifçe gevşetin.
 • Çantayı dik olarak yere koyun.
 • Arka panelin yanında durun; Bacaklarınızı iyice ayırın ve dizlerinizi bükün.
 • Çekme halkasını kavrayın.
 • Çantayı baldırınıza kadar kaldırın ve biraz bekleyin; Çantayı elinizden bırakmayın.
 • Diğer kolunuzu ve omuzunuzu bir omuz askısından geçirin.
 • Öne eğilin ve çantayı arkaya doğru sallayın. Şimdi, çekme halkasını tutan elinizi diğer omuz askısından geçirin.
 • Kemerinizi bağlayın ve her zamanki kayış ayarlarınızı yapın.
Spor Sever Arkadaşlar için Alınabilecek Son Dakika Hediyeleri

Kablosuz Kulaklık

Kulaklıklarınızın koşu bandındayken veya ağırlıkları kaldırırken karışması kadar sinir bozucu bir şey yoktur. Ve eğer kadınsanız, cepsiz şort ve taytlarla telefonuzu spor yaparken nereye koyabilirsiniz. Kablosuz kulaklık ile telefonunuzu bir yere bırakabilirsiniz ve özgürce müzik dinlerken sporunuzu yapabilirsiniz. Ama sakın telefonunuzu unutmayın.

İyi Bir Spor Çantası

Devamlı spor salonuna, antremana giden bir arkadaşınız mı var? Neredeyse her gün kullanabileceği bir hediye alın. Spor çantası ile işten, evden spor salonuna, ordan da istediği yere kolaylıkla gidebilir. Ekstra bölmeleri olmasına dikkat edin, ayakkabılar ve spor sonrası kıyafetleri diğer eşyalarla karışmasın ve temiz kalsınlar.

Taşınabilir Mat

Arkadaşınıza alacağınız taşınabilir mat ile her yerde sporunu yapabilir. Kolaylıkla taşıyabileceği bu mat ile ister evde, ister spor salonunda, isterse açık havada parkta sporunu yapabilir.

Matara

Spor yaparken elinizin altına her zaman su bulunması gerekmektedir. Arkadaşınıza alacağınız matara ile hem spor yanından ayıramayacağı bir hediye vermiş olursunuz hem de çok sık kullanılan pet şişelerin kullanılmasını engelleyerek çevre duyarlılığına katkı sağlamış olursunuz.

Shaker

Spor yapan biri için önemli olan spordan sonraki 30 dakikada her zaman besleyici öğünler, pişmiş yemekler tüketmek mümkün olmayabiliyor. Bunun için en çok kullanılan  protein tozu için shakerlar arkadaşınız için iyi bir hediye olabilir.

 

Kabin Boy Valiz Ölçüleri

Uçak seyahati yapacak yolcuların en çok sordukları sorulardan birisi olan, havayolu şirketlerinin kabin içerisine kabul ettikleri kabin boy valiz ölçülerini sizin için derledik.

Kabin Valiz Ölçüleri

Türk Hava Yolları (THY)

Ölçüler: 55 x 40 x 23 cm
Ağırlık: 8 kg
Detaylar için:
http://www.turkishairlines.com/tr-tr/seyahat-bilgileri/bagaj/kabin-bagaji-tasima-kurallari

Pegasus

Ölçüler: 50 x 40 x 20 cm
Ağırlık: 8 kg
Detaylar için:
http://www.flypgs.com/bilgilendirme/genel-kurallar.aspx

Atlasglobal

Ölçüler: 56 x 45 x 25 cm
Ağırlık: 8 kg
Detaylar için: 
http://www.atlasglb.com/bagaj/ 

Onur Air

Ölçüler: 56 x 45 x 25 cm
Ağırlık: 8 kg
Detaylar için:
http://www.onurair.com/tr/sikca-sorulan-sorular/yararli-bilgiler/Yararli-Bilgiler/176/0/0

Sunexpress

Ölçüler: 55 x 40 x 20 cm
Ağırlık: 6 kg
Detaylar için: 
http://www.sunexpress.com/tr/bagaj/el-bagaj/ 

 Havayolları El Bagajı Valiz Ölçüleri

Lufthansa

Ölçüler: 55 x 40 x 23 cm
Ağırlık: 1 x 8 kg (Economy and Premium Economy Class), 2 x 8 kg (Business and First Class)
Detaylar için: 
http://www.lufthansa.com/us/en/Carry-on-baggage  

Aeroflot

Ölçüler: Maksimum 115 cm (3 kenarın uzunlukları toplamı)
Ağırlık: 10 kg (Comfort and Economy Class), 15 kg (Business Class)
Detaylar için: 
http://www.aeroflot.ru/cms/en/before_and_after_fly/carry_on_baggage 

KLM

Ölçüler: 55 x 35 x 25 cm
Ağırlık: 12 kg
Detaylar için:
https://www.klm.com/travel/tr_tr/prepare_for_travel/baggage/baggage_allowance/index.htm

Air France

Ölçüler: 55 x 35 x 25 cm
Ağırlık: 12 kg - 18 kg
Detaylar için: 
http://www.airfrance.us/US/en/common/guidevoyageur/pratique/preparer_bagage_cabine_airfrance.htm 

Emirates

Ölçüler: 55 x 38 x 20 cm
Ağırlık: 7 kg
Detaylar için:
http://www.emirates.com/english/plan_book/essential_information/baggages/cabin_baggage_rules.aspx

British Airways

Ölçüler: 56 x 45 x 25 cm
Ağırlık: 7 kg
Detaylar için: 
http://www.britishairways.com/en-gb/information/baggage-essentials/hand-baggage-allowances 

Alitalia

Ölçüler: 55 x 35 x 25 cm
Ağırlık: 8 kg
Detaylar için:
http://www.alitalia.com/en_en/informazioni-supporto/bagagli/index.html

American Airlines

Ölçüler: 56 x 36 x 23 cm
Ağırlık: 18 kg
Detaylar için: 
http://www.aa.com/i18n/travelInformation/baggage/carry-on-baggage.jsp 

TFX Çanta Sırt Destek Sistemi Nedir?

 

 1. Destek
  Belinize destek verin! Nekadar güçlü ve zinde olursanız olun, ağır yükler taşırken belinizi olması gerektiğinden fazla zorluyor olabilirsiniz. Etkili bir sırt sisteminin en önemli parçası bel desteğidir. TFX bel destek yastığı, belinizin korunması için düzenli bir destek sunar. Eğer çantanızı taşırken, bel ped'ini (yastığı) hissetmiyorsanız, size gerekli desteği sağlayamıyor demektir.
 2. Uyumluluk
  Lowe kardeşlerin 1960'taki ilk sırt çantasından beri temel felsefesi bu olmuştur. "Mükemmel Uyum" TFX sırt sistemi kullanıcının vücut şekliyle mükemmel bir uyum içerisindedir.
  AdaptiveFit kemer ve omuz askıları kilit temas noktaları üzerinde mükemmel bir uyum sağlar. Herkesin omuz ve kalça şekilleri birbirinden farklıdır. AdaptiveFit herhangi bir ayarlamaya gerek olmadan, otomatik olarak şekil alabilir.
 3. Konfor
  Eğer ağır bir yük taşıyorsanız, zorlanacak ve bunun sonucunda sırtınız ısınacak ve terleyecektir. TFX sisteminin dikey hava kanalları baca etkisi yaratarak, ısınan havanın tahliye olmasını sağlar. Ve sırtınız her zaman serin kalır.
  Tüm TFX modellerinde hava kanalları mevcuttur.
 4. Hareket
  Aktif kullanım sırasında, çantanızın vücudunuzla bütünleşik olarak, sizin hareketlerinizle birlikte hareket etmesini istersiniz. Aynı zamanda da vücut dengenizi bozmaması gerekir.
  TFX sistemli çantalarda arka panel vücudunuzun dönüş hareketine uygun olarak bükülebilir.
  Omuz askıları kollarınızın hareketini engellemeyecek şekilde oyulmuştur.
 5. Dayanıklılık
  Lowe Alpine her zaman çok yüksek kalitede çantalar tasarlamıştır. TFX sistemi tasarımı da, ciddi yükleri, uzak mesafelere, konforlu bir şekilde taşımak için sade çözümler sunuyor. Tüm dünyada bu kadar yaygın olarak kullanılmasının altında insanların bu tasarımlara güvenmesi yatıyor.